Kiedy menedżer jest podatnikiem VAT
Jeśli z treści kontraktu menedżerskiego wynika, że dyrektor finansowy musi rozliczać VAT, to podstawą opodatkowania jest zawsze kwota bez tego podatku, niezależnie od tego jak jego wynagrodzenie zostało ustalone w umowie.
- Spółka zatrudniła nowego dyrektora finansowego na podstawie kontraktu menedżerskiego. Czy podstawą do naliczania VAT w kontrakcie menedżerskim jest kwota wynagrodzenia brutto z kontraktu czy netto? Czy osoba zatrudniona na podstawie takiego kontraktu może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, nie uważa się za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2–9 ustawy o PIT, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby wykonujące je są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich. Jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 czerwca 2016 r. (I FSK 83/15): „chcąc ocenić, czy menedżer będący członkiem zarządu jest podatnikiem podatku od towarów i usług, należy przeprowadzić analizę kontraktu menedżerskiego w celu ustalenia, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta